Tajemství černého kožichu

2. března 2010 v 17:47 | Aník |  Zajímavosti
http://www.freewebs.com/chey345/BLACK_WOLF_HOWL_LAY.jpg

Když se řekne vlk, každý si představí šedou hustou srst. Ano, v Evropě má většina vlků šedý kožich, ale v Americe je více než polovina všech vlků černá (původí zbarvení amerických vlků je bílé). Nejvíce jich žije v zalesněných oblastech a nejméně v tundře. To by se dalo vysvětlit třeba tím, že v zimě je černá barva na pláních dost nevýhodná. To je sice pravda, ale podle studie molekulárních genetiků ze Stanfordovy univerzity má černé zbarvení celkem překvapivý původ.

Analýza DNA ukázala, že vlci černou barvu získali díky mesaliancím s domácími psy. U nich je černá barva důsledkem mutace v genu pro takzvaný beta-defensin - protein, který je součást imunitního systému. Stejnou mutaci nyní vědci objevili u černě zbarvených vlků z Yellowstonského národního parku. Domnívají se, že mutaci do vlčích populací vnesli domestikovaní psi, u kterých se poprvé objevila si před 50 000 lety. Před 14 000 lety psi spolu s lidmi překročili Beringovu úžinu a začali se křížit s vlky.

Tohle je v podstatě první prokázaný přenos genové mutace domestikovaného zvířete na blízce příbuzný divoký druh. Ta může být u vlků čím dál významnější, protože s postupujícím oteplováním se zalesněná oblast bude rozrůstat na úkor tundry. Bílí vlci se tedy možná stanou vzácností, zatímco černým se bude dařit.

>>rozhlas.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jakou šelmu máte nejraďeji?

Psa 29.9% (854)
Kočku 15.2% (434)
Tygra 17% (485)
Lva 9.9% (284)
Medvěda 8.4% (240)
Lišku 8.9% (254)
Jinou 10.7% (306)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama