Jezevčík

19. ledna 2007 v 20:30 | Aník
JEZEVČÍK
Jezevčík je znám už od středověku, byl vyšlechtěn z brakýřů pro lov naz a zejména pod zemí pro svou malou výžku.
Nejstarším chovatelským spolkem pro jezevčíky je Německý klub chovatelů jezevčíků založený roku 1888.
Má velmi nízké, protáhlé a kompaktní tělo s krátkýma nožkama, které je velice svalnaté. Hlavu drží zpříma a někdy se zdá, že až směle a vyzívavě a má pozorný výraz obličeje. Celkový výraz je typický pro příslušné pohlaví. Přestože má v poměru ke dlouhému tělu krátké končetiny, je velmi pohyblivý a hbitý.
Hlava je protáhlá a při pohledu shora a ze strany se stejnoměrně zužuje až k nosní houbě, avšak není špičatá. Čenich je dlouhý a štíhlý. Má silně vyvinutou horní a dolní čelist a nůžkový skus je pravidelný a těsně uzavřený. Oči jsou středně velké, oválné, dobře široce posazené, s jasným, energickým a přece přátelským výrazem, ale nikoli pichlavé. Barva očí může být zářivě tmavě červenohnědá až černohnědá. A uši má posazené vysoko, ale ne příliš vpředu, jsou dlouhé, zaoblené, pohyblivé a předním okrajem přiléhající těsně k líci. Krk je dostatečně dlouhý a svalnatý a je nesený volně a vysoko.
Standardní uznávané proporce jsou: s odstupem od země odpovídajícím
zhruba jedné třetině výšky v kohoutku má být délka trupu v harmonickém
poměru ke kohoutkové výšce - zhruba 1 ku 1,7 až 1,8.
Jezevčík se již po desetiletí chová ve 3 různých velikostech (jezevčík, jezevčík trpasličí a jezevčík králičí) a ve 3 různých druzích osrstění (krátkosrstý, drsnosrstý a dlouhosrstý).
Krátkosrstí:
èerná s pálením - trpaslièí ICh. Kisjeszeni Rommy
Srst je krátká, hustá, lesklá, hladce přiléhající, pevná a tvrdá, bez neosrstěných míst. Mohou být jednobyrevní, bvoubyrevní nebo různě skvrnitý.
Drsnosrstí
The image “http://www.royalcanin.cz/images/mini_je_obr.gif” cannot be displayed, because it contains errors.
Na celém těle má prostoupený podsadou, dokonale stejnoměrně přiléhavý, hustý drátovitý krycí vlas. Na bradě je zřetelně utvářený vous a obočí je husté. Na uších je osrstění kratší než na těle a téměř hladké. Převládá u nich nahnědlá barva.
Dlouhosrstí
The image “http://pohlednice.tiscali.cz/foto/zvirata/dog03.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.
Srst je rovná, lesklá a s podsadou. Plně přiléhá k trupu a prodlužuje se pod krkem, na spodní straně těla, na uších, na zadní straně nohou je zřetelně delší osrstění a své největší délky dosahuje srst na spodní straně ocasu a tvoří tam jakousi vlajku. Barva je typická spíše kaštanová, ale může být i jiná.
Jezevčík je přátelské povahy, ani bázlivý, ani agresivní a s vyrovnaným temperamentem. Náruživý, vytrvalý a hbitý lovecký pes s jemným nosem.
Ukázka jiného možného zbarvení jezevčíků, které ale podle standardu FCI není povoleno, na rozdíl od jiných zemí, kde jsou takto zbarvení jezevčíci velmi populární (například v USA a Kanadě)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Domča Domča | Web | 24. dubna 2007 v 9:11 | Reagovat

Jééééééééééééééééééééééééééééé!!! Já mijuju jesevšícky!!! Ošišky!!!

2 Domča Domča | Web | 24. dubna 2007 v 9:12 | Reagovat

:-* jezevčíci!!!:-*

3 wc wc | 8. června 2011 v 18:30 | Reagovat

tato stránka se mi líbí

p.s jezevčíky miluji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama