Kočka domácí

26. září 2006 v 15:48 | Anýšek
KOČKA DOMÁCÍ

...

Kočka domácí patří do řádu malých koček. Je přizpůsobena k životu v přírodě a k lovu. Má ostré smysly a dokáže velice rychle běhat. Její polštářky na tlapkách jí umožňují pohybovat se tiše a nevyplašit tak kořist. Má kulatější hlavu, krátký krk, dlouhé tělo na poměrně krátkých nohách a středně dlouhý ocas.
Srst je obvykle krátká, rovná a přilehlá. Skládá se z podsady a z krycích chlupů Ta chrání kočku, žijící mimo domácnost před nepřízní venkovního prostředí - nejen před zimou a teplem, ale i proti vlhkosti. Srst volně žijících koček je dokonale přizpůsobena venkovním podmínkám. V létě je srst řidší, v zimě je velmi hustá, takže chrání kočku i před mrazem. Proto kočky domácí dokáží žít celoročně venku i v severských krajinách. Stačí, když mají k dispozici suché a klidné místo. Hustota srsti záleží na tom, kde kočka žije. Kočky žijící v bytě ji mají řidší než kočky ve volné přírodě. Je známo 15 základních barev srsti u koček. Od černé, přes čokoládovou, modrou, lila, krémovou, červenou, skořicovou až po bílou. Srst se liší nejen barvou, ale i kresbou - mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná. Chlup nemusí být jednobarevný. Může být kroužkovaný, anebo mít jinou barvu na konci, barva může být kombinovaná se stříbrnou či zlatou. Domácí kočky se vyskytují prakticky ve všech barevných kombinacích.
Domácí kočka žijící v bytě se dožívá 15-20 let, žijící v přírodě jen 7-8 let.
Nejstarší známé důkazy o soužití člověka a kočky pochází z období asi před 4 500 lety. K domestikaci došlo ve Starém Egyptě v údolí Nilu. Dokladem jsou obrazy koček na stěnách hrobek, sošky koček a jejich mumie. Na rozdíl od ostatních zvířat si kočka vybrala člověka a ne naopak. Člověk totiž přitahoval ke svým skladištím potravin myši a krysy a těmito hlodavci se kočky živí.
Předkové těchto koček pravděpodobně patřili k poddruhům divoké kočky, kočky plavé, kočky divoké evropské a kočky stepní. Tyto poddruhy se staly předchůdci dnešních plemen kočky domácí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | E-mail | 6. května 2008 v 11:28 | Reagovat

Jo dobrý okopírovala jsem si to jako referát

2 Aník Aník | E-mail | Web | 7. května 2008 v 19:42 | Reagovat

:))

3 loolblogis loolblogis | 14. června 2010 v 15:04 | Reagovat

ahoj je to fajn a nemohli bi ste sem pridat mapu kde žije kocka atd...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama